הקונגרס היהודי העולמי

הקונגרס היהודי העולמי הוא ארגון בין לאומי המייצג קהילות יהודיות בכ-100 מדינות בעולם אל מול ממשלות, פרלמנט וארגונים בינלאומיים.

כיום הקונגרס אחראי להבטיח את זכויותיהם, מעמדם והאינטרסים של היהודים והקהילות היהודיות  מרחבי העולם, ולהגן עליהם בכל מקום שבו מתכחשים להם, פוגעים בהם או מאיימים עליהם. הוא מעודד ומסייע בפיתוח היצירתי של חיי חברה, חיי דת וחיי תרבות יהודיים בכל העולם.

בפעילותו השוטפת נלחם הקונגרס בתופעות האנטישמיות על כל צורותיה, מגביר את המודעות לסכנה הטמונה בהסתה לחוסר סובלנות, רדיפה ואפליה וממשיך לשמר את זיכרון השואה ואת זכרם של מיליוני היהודים ואינספור הקהילות היהודיות שנמחקו.

הקונגרס היהודי העולמי נוסד בשנת 1936 על מנת להבטיח את קיומו ואחדותו של העולם היהודי ולהבטיח את זכויותיהן ומעמדן של הקהילות היהודיות ברחבי העולם, לסייע להן בפיתוח החיים החברתיים והכלכליים היהודים, ולייצג את האיגודים היהודיים הארציים בפני הממשלות והגופים הבינלאומיים השונים.

הנהגת הקונגרס

 • רונאלד ס. לאודר

  נשיא הקונגרס היהודי העולמי

  הפילנתרופ הבינלאומי, איש העסקים, אספן האמנות ולשעבר איש השירות הציבורי- השגריר רונאלד ס. לאודר , מכהן מאז יוני 2007 כנשיא הקונגרס היהודי העולמי.

  הנשיא לאודר מפגין את מחויבותו העמוקה לעם היהודי בקשת רחבה של יוזמות פילנתרופיות חובקות עולם.

  כנשיא הקונגרס היהודי העולמי נפגש השגריר לאודר עם אינספור ראשי מדינות, ראשי ממשלות ונציגי ממשל במאמץ לקדם את המטרות הקרובות ביותר לליבם של היהודים ושל הקהילות היהודיות בעולם. הוא מאמין באמונה שלמה בחשיבות התמיכה במדינת ישראל, בייחוד כאשר היא ואזרחיה מותקפים, תוך מתן עידוד וסיוע לפיתוחן של קהילות יהודיות ברחבי העולם.

 • רוברט (רון) זינגר

  מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי

  רוברט (רון) זינגר הוא מנהיג ארגונים יהודיים, אשר כהן בעבר בתפקידי מפתח במשרד ראש הממשלה. החל ממאי 2013 מכהן כמנכ"ל וכסגן נשיא פעיל של הקונגרס, התפקיד המקצועי הבכיר ביותר בארגון.

  זינגר שם דגש רב על חיזוק הקשרים עם הקהילות היהודיות, ארגונים בינלאומיים שונים וממשלות רבות.

  בכניסתו לתפקיד הדגיש זינגר מספר שינויים מבניים שהוכנסו בארגון, וביניהם הקמתה של מחלקת פרויקטים (Program Department) חדשה, פתיחת נציגות של הקונגרס היהודי העולמי בוושינגטון ופתיחה מחודשת של הנציגות ההיסטורית של הקונגרס היהודי העולמי בז'נבה

 • סוניה גומס דה מסקיטה

  סמנכ"לית בכירה, סמנכ"לית תוכניות, הקונגרס היהודי העולמי

  סוניה גומס דה מסקיטה המתגוררת בניו-יורק ובישראל לסרוגין, משמשת מאז 2013 כסמנכ"לית בכירה ומנהלת התכניות הראשית בקונגרס היהודי העולמי.

  סוניה ממלאת תפקיד מרכזי בתחום הפיתוח הכולל, בתכנון האסטרטגי ובניהול הארגון.

  סוניה היא מנהלת בכירה עם למעלה מ – 20 שנות ניסיון והצלחה כמנהלת ארגונית במגזר הציבורי ובמגזר העמותות.

   

פעילות הקונגרס היהודי העולמי

בישראל

הנציגה הבכירה בארץ והסמנכ"לית העולמית של הארגון היא סוניה גומס דה מסקיטה. סוניה מובילה את הנציגות בארץ בתיאום אל מול משרדי המטה בניו יורק ואחראית ליוזמות ופרויקטים במגוון תחומים הנוגעים לקהילות היהודיות, מאבק באנטישמיות, יוזמות לזיכרון השואה, תמיכה במדינת ישראל במוסדות ופורומים בינלאומיים, הבאת משלחות לישראל ועוד.

כחלק מהנציגות הגלובלית נמצא מטה ביטחון הקהילות היהודיות של הקונגרס היהודי העולמי אשר פועל לחיזוק החוסן והמוכנות של הקהילות היהודיות ברחבי העולם כנגד איומים ביטחוניים.

תחום התקשורת הישראלית מנוהל גם הוא בישראל ופועל למען הנגשת הפעילות הבינלאומית של הקונגרס היהודי העולמי אל מול הקהל הישראלי דרך התקשורת המסורתית ודרך המדיה הדיגיטלית.