אות WeRemember השנתי של הקונגרס היהודי העולמי ייקרא על שמו של נח קליגר ז"ל

השנה, לאחר מותו של קליגר, החליט הקונגרס לקרוא לאות WeRemember על שמו | השנה הפרס יינתן לראול טייטלבאום, ניצול שואה, עיתונאי, סופר וחוקר אשר טרם רבות למען זיכרון השואה.

בשנת 2018 הקונגרס היהודי העולמי ייסד אות הוקרה לפעילות למען זיכרון השואה- ונח קליגר ז"ל היה הזוכה הראשון באות | השנה, לאחר מותו של קליגר, החליט הקונגרס לקרוא לאות WeRemember על שמו | השנה הפרס יינתן לראול טייטלבאום, ניצול שואה, עיתונאי, סופר וחוקר אשר טרם רבות למען זיכרון השואה.

הקונגרס היהודי העולמי, ארגון המייצג את הקהילות היהודיות ברחבי העולם, בחר לקרוא על שמו של נח קליגר ז"ל את אות WeRemember השנתי לפעילות בתחום זיכרון השואה: "ניצולי השואה הם דור שהולך ונעלם ועלינו לוודא שזיכרון השואה לא ייעלם יחד איתם", אמר מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר והוסיף: "העם היהודי כולו חב חוב גדול לנח קליגר וקריאת אות WeRemember על שמו מסמלת את פועלו ארוך השנים של קליגר למען הדורות הבאים".

הקמפיין הבינלאומי של הקונגרס היהודי העולמי לזיכרון השואה, WeRemember, הפך לתנועה של ממש- ובשנה שעברה זכה הקמפיין להצלחה חסרת תקדים, כאשר למעלה מ-650 מיליון אנשים ברחבי העולם נחשפו לקמפיין (1 מכל 11 אנשים ברחבי העולם). מטרת הקמפיין, במסגרתו מצטלמים אנשים עם שלט המכיל את ההאשטאג  #WeRemember ומעלים את התמונה לרשתות החברתיות, הינה לרתום את ההשפעה של המדיה החברתית ולהעלות את המודעות והידע לנושא השואה.

אות  WeRemember נוסד לפני שנה, בכדי להוקיר את תודתו של העם היהודי לפעילות יוצאת דופן בנושא זיכרון השואה, ויוצג בכל שנה לאישיות אחת. בשנה שעברה נבחר נח קליגר לקבל את האות, וזאת לאור פעילותו ארוכת השנה למען חינוך דורות ההמשך אודות השואה. השנה האות יינתן לישראל-ראול טייטלבאום הינו עיתונאי, סופר וחוקר אשר שרד את השואה ופעל רבות למען הנצחת השואה במסגרת תפקידיו השונים. ראול נולד במחוז קוסובו ב-1931 וחי עם משפחתו בעיר פריזרן, אשר נשלטו בזמן מלחמת העולם השנייה על ידי איטליה הפשיסטית החל מ-1941. כאשר איטליה פרשה מהמלחמה הצטרפה משפחתו לפרטיזנים האלבנים, אך לאחר השתלטות גרמניה הנאצית על האזור, הובלו ראול ומשפחתו למחנה סימישטה, ולאחר מכן לברגן בלזן. אביו בקושי שרד ונפטר 3 ימים אחרי השחרור כשראול בן ה 13 נאלץ לקבור אותו בקבר אחים. לאחר המלחמה עברו  הוא ואימו לבלגרד שם למד ב"גימנסיה הראשונה" והיה פעיל בארגון הנוער הקומוניסטי. בלחץ אמו שהיו לה קרובי משפחה בישראל, הם עלו ארצה והגיעו לישראל ב-25 ביולי 1949.

כבר בגמנסיה ערך עיתון ומאז, לאורך כל חייו, עסק  ראול בעיתונות. בתחילה עבד בעיתון קול העם של מק"י ככתב כלכלי ופרשן בכנסת ולאחר מכן במשך שנים רבות כתב בידיעות אחרונות, שם פירסם במהלך השנים מאות מאמרים ותחקירים בתחומים חברתיים וכלכליים. ראול פעל לרבות להנצחת השואה כאשר חקר ופרסם ספרים רבים בנושא, תוך מתן דגש על תרומת השורדים למאבק כנגד הנאצים, ואף כאשר עבד ככתב בגרמניה, שם ראיין את מזכירתו של היטלר ובנו של אדולף אייכמן. ראול היה אחד ממובילי כתיבת מנשר ניצולי השואה, השם דגש על זיכרון השואה ועל כך שלמרות היותנו קורבנות לא הפכנו לשונאי אדם.

מחקריו וספריו של טייטלבאום שימשו את ועדת החקירה הממלכתית בנושא הסיוע לניצולי השואה, ועדה שהמליצה על שינוי היחס של מדינת ישראל לנזקקים מקרב ניצולי השואה וחוללה שינוי בחייהם של נזקקים רבים מקרב ניצולי השואה.

האות המיוחד הוענק לראול טייטלבאום במשרדי הקונגרס היהודי העולמי בירושלים על ידי הסמנכ"לית הבכירה של הארגון העולמי, סוניה גומס דה מסקיטה אשר הוסיפה ואמרה: "העלייה באנטישמיות ובנאו נאציזם ברחבי העולם מחייבת אותנו כעם היהודי לפעול ולא לתת לתופעת הכחשת השואה להרים את ראשה. בשם התפוצה היהודית בעולם אנחנו רוצים להודות לך ראול על תרומתך הענקית לזיכרון השואה, אות הוקרה זה הוא דרכנו הצנועה להביע את הערכתנו לפועלך."