האיחוד האירופי מתאחד שוב למען הקהילות היהודיות באירופה

האיחוד האירופי התכנס היום (חמישי) לועידה מיוחדת למען מאבק באנטישמיות וקידום ביטחון הקהילות היהודית באירופה. נציגי המדינות החברות באיחוד הגיעו מרחבי היבשת.

בריסל – "המאבק נגד האנטישמיות: גישה משותפת להגנה טובה יותר על הקהילות היהודיות באירופה- ממדיניות לפעולה" – זה הוא שם הכנס אשר התקיים היום בפרלמנט של האיחוד האירופי בראשות ראש ממשלת רומניה, ויוריקה דנצ'ילה, נשיא הקונגרס היהודי העולמי רונאלד לאודר ובכירי האיחוד האירופי. יחד איתם הגיעה משלחת של הקונגרס היהודי העולמי בראשות המנכ"ל רוברט זינגר ובכירי מחלקת ביטחון הקהילות היהודיות של הארגון. טרם תחילת הכנס נפגשו לפגישה פרטית ראש ממשלת רומניה יחד עם נשיא הקונגרס היהודי העולמי.

"אל תתעלמו ממה שקורה, האזרחים היהודים באירופה מהווים 0.25% מהאוכלוסייה ביבשת, בעוד 40% מהמעשים האלימים באירופה הם נגד יהודים." נאם נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רונאלד לאודר.

המשלחת לאיחוד האירופאי של רומניה אשר נמצאת כעת בנשיאות המתחלפת יזמה את הכנס כהמשך ישיר לאישור החסר תקדים של האיחוד האירופי להצהרה לביטחון הקהילות היהודיות ולמאבק באנטישמיות באירופה, בדצמבר האחרון.

כזכור, ב-6 בדצמבר 2018 מועצת האיחוד האירופי אישרה בהסכמה מוחלטת של 28 מדינות הצהרה ראשונה מסוגה למען מאבק באנטישמיות וחיזוק ביטחון הקהילות היהודיות באירופה. את ההצהרה הובילו המשלחת האוסטרית יחד עם הקונגרס היהודי העולמי וגורמים נוספים. ההצהרה אשר אושרה בדצמבר האחרון הינה צעד ראשון וקריטי למען הגנה על הקהילה היהודית באירופה, אך כפי שנתן לראות כעת, מדובר רק בתחילת הדרך.

הכנס אשר התקיים היום הוא השלב השני כחלק משיתוף הפעולה החשוב בין הקונגרס היהודי העולמי לאיחוד האירופי והמדינות החברות בו למען ההגנה על הקהילות היהודיות. לכנס הגיעו שליחים מיוחדים למאבק באנטישמיות מכלל המדינות החברות באיחוד למען קידום ההצהרה ממדיניות לפעולה בשטח ולקידום הנקודות המרכזיות בה, שהן: אימוץ ויישום אסטרטגיה הוליסטית כדי למנוע ולהילחם בכל צורות האנטישמיות; הגברת המאמצים להבטחת ביטחון הקהילות היהודיות על ידי הגברת שיתוף הפעולה בין רשויות אכיפת החוק המקומיות/לאומיות לבין הקהילות היהודיות; מימון ויישום של אמצעי אבטחה; חקירה ראויה והעמדה לדין פלילי על פשעי שנאה אנטישמיים ועוד.

בנוסף לכנס, יארחו הערב מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר יחד עם הברונית קתרינה פון שנורביין, מתאמת האיחוד האירופי למאבק באנטישמיות את נציגי המדינות למאבק באנטישמיות, שגרירים, ראשי מערכות המשפט ואכיפת החוק וארגונים אירופאים יהודים לארוחה משותפת.

רק לאחרונה פרסמה הסוכנות לזכויות יסוד של האיחוד האירופי סקר מדאיג בקרב יהודי אירופה שגילה כי 89% מהמשיבים מרגישים שהאנטישמיות באירופה התחזקה בשנים האחרונות וכי 38% מיהודי אירופה שוקלים לעזוב.

את הכנס פתחה הבוקר ראש ממשלת רומניה ויוריקה דנצ'ילה ואמרה:

"האירוע היום הוא מיוחד מאוד לנשיאות הרומנית באיחוד האירופי, הוא משקף את סדר העדיפויות שלנו ואת החשיבות לערכים משותפים, אנחנו כאן כדי להיאבק בגזענות, שנאת זרים, חוסר סובלנות, אנטישמיות וכל צורות השנאה. יש לנו מחויבות עמוקה לזיכרון העבר, ולזכרם של קורבנות השואה. כיום רומניה היא מודל לחיקוי במאבק באנטישמיות ובשנאת זרים, וכן מודל לחיקוי בנושא החינוך והפעילות למען זיכרון השואה. אני מאמינה ששילוב הקהילה היהודית במאבק כנגד האנטישמיות הוא קריטי ולכן אנו פועלים יחד איתם במאבק זה."

לאחר מכן עלה נשיא הקונגרס היהודי העולמי רונאלד לאודר ואמר:

"אנטישמיות באירופה, היא שנאת יהודים עתיקת יומין. לא מדובר רק ביהודים, מדובר באירופה כולה- בנוצרים, מוסלמים וכל מי שכאן היום. והכי חשוב, מדובר על העתיד של אירופה, העתיד שלכם. רדיפת יהודים זה לא רק מעשה בזוי אלא מעשה מסוכן כלפי כל האירופאים".

"השואה הייתה מעשה אירופאי, כמעט כל מדינה ביבשת הזו, עם כמה יוצאות דופן, עזרו לגרמנים כנגד היהודים, או התעלמו מהנעשה- וזה לא פחות מסוכן."

"היום, שוב זה מקובל לפוליטיקאים לרוץ עם מצע אנטי ישראלי או אנטי יהודי. כמעט ואין היום מנהיגים פוליטיים אשר מתנגדים להם בפומבי, בדיוק כמו בשנות ה-30. יש מעט מנהיגים שאומרים משהו."

"בשנה שעברה צעדו ניאו נאצים בגרמניה, בעודם מקללים יהודים ותוקפים מסעדה יהודית. המשטרה עמדה מהצד ולא עשתה דבר, בדיוק כמו בליל הבדולח, למרות שזה מנוגד לחוק. השוטרים לא עשו דבר כי לא נאמר להם מה לעשות…צריך לאסור על ניאו נאצים לצעוד ברחובות, במיוחד בגרמניה מכל המדינות, ואם הם תוקפים מישהו, יש לעצור אותם."

"אל תתעלמו ממה שקורה, האזרחים היהודים באירופה מהווים 0.25% מהאוכלוסייה ביבשת, בעוד 40% מהמעשים האלימים באירופה הם נגד יהודים."

מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי רוברט זינגר התייחס לנושא:

"הקונגרס היהודי העולמי גאה להוביל יחד עם האיחוד האירופי את המאבק החשוב למען ביטחון הקהילות היהודיות באירופה. השלב הראשון בו המדינות החברות באיחוד אישרו פה אחד את ההצהרה היה מוצלח באופן יוצא דופן. כעת אנחנו מודים לראש ממשלת רומניה ולמשלחת הרומנית באיחוד האירופי אשר ממשיכות את הדרך ומבהירות כי זו רק ההתחלה וכעת על כולנו להתאחד למען ביצוע המשימה. כפי שנתן לראות בסקרים האחרונים, האנטישמיות בעולם גוברת מיום ליום ופעמים רבות מידי אנחנו עדים לתוצאותיה ההרסניות. עלינו לעשות כל שביכולתנו על מנת להבטיח שאזרחים יהודים מכל מדינה בעולם לא יחששו מהתקפות פיזיות או מילוליות."

צילום: שחר עזרן