הצעה להחלטה אנטי-ישראלית שנויה במחלוקת באו"ם לא התקבלה

הקונגרס היהודי העולמי ברך את חברי הועדה- "זו הדרך לקיום דיון הוגן באו"ם".

במהלך סוף השבוע התכנסה בניו יורק ועדת האו"ם לקידום מעמד האישה (UNCSW) והעבירה מספר החלטות חדשות לקידום מעמדן של נשים ברחבי העולם. בדיונים מקדימים עלתה הצעה אשר מטילה את עיקר האשמה על ישראל למצוקת הנשים הפלסטיניות, אך לאחר מאמצים רבים ההצעה האנטי-ישראלית כלל לא עלתה להצבעה ולכן גם לא עברה על ידי הועדה.

הדו"ח השנתי בנוגע להידרדרות מצב זכויות האדם של נשים פלסטיניות הוא סעיף מתמשך באג'נדה השנתית של ועדת האו"ם לקידום מעמד האישה. בדומה למועצת האו"ם לזכויות אדם, זהו הדו"ח הקבוע היחידי למדינה ספציפית.

בחודשים האחרונים יזם הקונגרס היהודי העולמי קמפיין להעלאת המודעות הציבורית והדיפלומטית לדו"ח ולהחלטה, וקרא למדינות החברות בוועדה להצביע נגד ההחלטה האנטי-ישראלית. כמו כן, נציגי הקונגרס היהודי העולמי לקחו חלק בכינוס ותמכו במאבק כנגד ההחלטה, כחברים מוכרים במועצה הכלכלית והחברתית של האו"ם (ECOSOC).

מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי רוברט זינגר: "בשם נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רונאלד לאודר, אנו מוקירים תודה לחברי הועדה אשר תיקנו עוול היסטורי בכינוס השנה. ההחלטה לא להעלות להצבעה את הצעה זו היא ניצחון של ארגונים יהודיים ותומכים פרו-ישראלים. יתרה מזאת, זו הדרך לקיום דיון הגון באו"ם. אנו מקווים כי ועדות נוספות של האו"ם וגופים בינלאומיים מקבילים ינהגו כך גם כן ויכירו בעובדה שהחלטות פוליטיות המגנות באופן חוזר מדינה ספציפית הן מזיקות ולא יעילות."

"אנו אופטימיים מהעובדה כי הועדה מכירה בכך שישנן הפרות של זכויות אדם אמיתיות, כולל בתוך הרשות הפלסטינית עצמה, הראויות לדיון אמיתי שבמשך זמן רב היו בשוליים", הוסיף זינגר.

בתחילת הכנס השנה, הקונגרס היהודי העולמי שיתף פעולה עם "אנוש" – האגודה הישראלית לבריאות הנפש, ויחד קיימו אירוע מקביל לועידת האו"ם, המציג פתרונות המקודמים על ידי ארגונים יהודיים וישראליים לקידום בריאות נפשית של קורבנות אלימות מינית והתעללות. "אנחנו מקווים שאירוע מקביל זה העניק לקהילה הבינלאומית הצצה אל תוך ישראל האמיתית, זו המצדדת באוכלוסייתה הנשית באופן מלא ובעלת אפס-סובלנות לאלימות מגדרית", סיכם זינגר.

צילום:שחר עזרן