צלבי קרס רוססו באמסטרדם, ככל הנראה על ידי אוהדי קבוצת כדורגל

מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר: "מדובר במעשה נתעב. החינוך הוא המפתח למאבק בשנאת זרים ובשנאה בכלל"

הקונגרס היהודי העולמי מגנה בכל תוקף את כתובות הנאצה האנטישמיות שרוססו על בניינים באמסטרדם, שככל הנראה בוצעו על ידי אוהדי מועדון הכדורגל בהאג ADO Den Haag כמסר ממוקד  לאוהדי הקבוצה היריבה באמסטרדם, מועדון "אייאקס", המכונה "היהודים". בין המבנים אשר הושחתו נמצא פסל המנציח שביתה כללית ב-1941 כמחאה על היחס כלפי היהודים מצד הנאצים שכבשו את העיר בזמן מלחמת העולם השנייה.

"מעשיי הוונדליזם שבוצעו באמסטרדם ראויים לגינוי חד-משמעי מצד השלטונות המקומיים ומצד החברה כולה. איננו מוכנים לקבל כל ביטוי שנאה שהוא, לא מתוך בורות ולא מתוך שנאה. המעשים הללו בזויים עוד יותר שכן הם כוללים פגיעה באנדרטה המוקדשת לזכר השואה, קורבנותיה ומתנגדיה", אמר מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר.

"זה מטריד עוד יותר שהמעשה הנתעב הזה, בוצע ככל הנראה על ידי אוהדי כדורגל ששכחו כי רוח הספורט הינה סובלנות ואחווה, לא שנאה", אמר זינגר. "אנו עדים לעלייה בלתי נתפסת ומדאיגה באנטישמיות, גזענות, אפליה ושנאת זרים ברחבי אירופה, תופעות אשר מאופיינות בקיצוניות רבה."

"אנחנו מעריכים מאוד את הגינוי המידי של מועדון הכדורגלADO  למעשים אלו וקוראים לראשי הקבוצה לנקוט בצעדי ענישה כלפי המעורבים והתומכים במעשים, אם אכן כך יתברר. המועדון חייב להבהיר כי הוא לא יסבול התנהגות כזו, וענישה תהיה הצעד הראשון למקרים מסוג זה."

"החינוך הוא המפתח למאבק בשנאת זרים ובשנאה בכלל. אנו מבקשים כעת מהמועדון ליזום תכנים חינוכיים ולהעביר לאוהדים ולשחקנים את המסר החשוב של בניית גשרים וקבלת האחר. הקונגרס היהודי העולמי מזמין את הקהילה היהודית ההולנדית ואת ראשי מועדון הכדורגל להצטרף ולקחת חלק בפרויקטים חינוכיים שכבר פיתחנו עם מועדוני כדורגל אחרים", הוסיף זינגר.

צילום: AP, Peter Dejong