יותר מ-1,500 משתתפים צעדו בבולגריה במצעד הראשון מסוגו למען הסובלנות והאחדות כנגד התעצמות הניאו-נאצים במדינה

נשיא הקונגרס היהודי העולמי רונאלד לאודר: שנאה ואי קבלת האחר לא יהיו חלק מעתידנו

נשיא הקונגרס היהודי העולמי רונאלד לאודר: שנאה ואי קבלת האחר לא יהיו חלק מעתידנו

נשיא בולגריה, רומן ראדב, העניק ללאודר את האות הגבוה ביותר במדינה עבור אזרח שאינו תושב המדינה

סופיה, בולגריה – הקונגרס היהודי העולמי ביחד עם ארגון 'שלום', המייצג את הקהילה היהודית בבולגריה, צעדו ביחד עם יותר מ-1,500 משתתפים מכל קצוות החברה הבולגרית ברחובות הבירה סופיה ביום ראשון האחרון. מצעד זה הינו הראשון מסוגו למען הסובלנות והאחדות בבולגריה, וכנגד מצעד לוקוב הידוע באופיו הניאו-נאצי והאנטישמי. את מצעד זה יזם נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רונלד לאודר, אשר הגיעו בעצמו לסופיה כדי לקחת חלק.

"היום בסופיה, כולכם יצאתם במסר ברור לאלו המשתתפים במצעד לוקוב. יצאתם כנגד הנאציים המודרניים. אמרתם לא לשנאה, ולפילוג בחברה שלנו," אמר לאודר.

המצעד "יחד למען בולגריה ויחד למען אירופה", אורגן בשיתוף עיריית סופיה כחלק מהמאמץ המשותף של הקונגרס היהודי העולמי וארגון 'שלום' לבטל את מצעד לוקוב, הידוע באופיו האנטישמי, שבו משתתפים ניאו-נאצים רבים אשר מדליקים לפידים ומנציחים את זכרו של חריסטו לוקוב אשר שיתף פעולה עם הנאצים, ואף שלח 11,300 יהודים משטחים שהיו בחסות בולגריה, אל מותם במחנה ההשמדה טרבלינקה. המצעד למען הסובלנות התקיים במועד ציון 76 שנים להצלת יהודי בולגריה בזמן השואה.

המצעד החל בכיכר העיר בסמוך לכנסייה סופיה הקדושה, וחלף על פני בניין סינוד הקדוש, האקדמיה למדעים של בולגריה ובניין הפרלמנט, כשבסיום המצעד התקיים טקס לציון זכרם של יהודי בולגריה. יותר מ-1,500 משתתפים הובלו על ידי נשיא הקונגרס היהודי העולמי, רונלד לאודר, שרת החוץ הבולגרי אקטרינה זחרייבה, דוברת הפרלמנט צבטה קריינקבה, יו"ר מפלגת GERB צבטן צבטנוב, ראש עיריית סופיה יורדנקה פנדקובה, יחד עם נשיא הקהילה היהודית 'שלום', ד"ר אלכסנדר אוסקר, ומנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, רוברט זינגר. למצעד הצטרפו גם שגרירים ממדינות רבות, כולל ארה"ב, ישראל, גרמניה, בריטניה ועוד רבים נוספים.

 

נשיא הקונגרס היהודי העולמי רונלד לאודר זכה לכבוד ממשלת בולגריה

לאחר המצעד, נשיא בולגריה רומן ראדב, העניק ללאודר את אות "ההר הוותיק", שהינו האות הגבוהה ביותר בבולגריה לאזרח שאינו תושב המדינה. אות זה הוענק לציון מחויבותו יוצאת הדופן של לאודר לפיתוח וחיזוק היחסים והשותפות בין הקהילות היהודיות ברחבי העולם ובין מוסדות המדינה בבולגריה, הקהילה האזרחית והקהילה היהודית המקומית. כמו כן, האות ציין את תרומתו המשמעותית של לאודר לקידום החינוך בבולגריה.

בנאומו, ציין הנשיא ראדב כי היוזמה המשותפת של הקונגרס היהודי העולמי והקהילה היהודית 'שלום' לא רק תרמה למאמצים כנגד תופעות אי קבלת האחר, השנאה והאפליה, אלא גם תרמה לשיפור שיתוף הפעולה של המוסדות הבולגרייה לקחת צעד כנגד תופעות האנטישמיות והתבטאויות של שנאה והסתה.

הנשיא גם התייחס לציון 76 שנים להצלת יהודי בולגריה, והוסיף: "הצלת יהודי בולגריה אינו רק מאורע היסטורי, אלא גם דוגמה מעוררת השראה לימינו אנו ולעתיד."

לאודר שיבח את העם הבולגרי על עמידתו כנגד הנאצים בזמן מלחמת העולם השנייה, ופעם אחר פעם, כנגד עלייתם של ניאו-נאצים במדינה. "פעם נוספת היום, הראיתם לעולם כולו כי תכונות של אומץ, מוסר והגינות החלו ממש כאן בסופיה. הוא הוסיף: "פעם נוספת, העם הבולגרי ביחד עם מנהיגיו עמדו יחד ואמרו: 'לא נסבול תופעות של אנטישמיות ושנאה מכל סוג שהוא.' הנשיא ראדב וראש הממשלה [בויקו] בוריסוב הפגינו נחישות כנגד כל אירוע אנטישמי במדינה, והיוו דוגמה למנהיגים מרחבי העולם. הקונגרס היהודי העולמי מודה לכם מקרב לב."

לאודר הודה גם לארגונים הרבים מהחברה הבולגרית אשר חתמו על הסכם הקורא להיאבק בתופעות השנאה בבולגריה, והוסיף: "אני מאמין כי אנו יודעים מה צופן העתיד – סובלנות ושכנות טובה, שבה כולנו עובדים ביחד למען בניית עתיד טוב יותר לילדינו. אין מקום לשנאה בעתיד שלנו, כמו גם לחוסר סובלנות. בולגריה מזכירה לנו כי אל לנו לשתוק כאשר עומדים מול רוע. בולגריה מזכירה לנו כי דרוש אומץ לעמוד כנגד רשע. בולגריה מזכירה לנו שאפילו מדינה קטנה יכולה להוביל על פני אחרות. על בולגריה להוות דוגמה למדינות העולם."

ד"ר אלכסנדר אוסקר, נשיא הקהילה היהודית 'שלום', אמר: עיריית סופיה וממשלת בולגריה העבירו מסר חשוב לעולם כי אין מקום במדינה לתופעות השנאה והאנטישמיות. אנו מעודדים ומחוזקים מתצוגת העוצמה והתמיכה יוצאות הדופן האלה שניתנו לנו על ידי אלפי אזרחים בולגריים אשר לקחו חלק במצעד. הם הראו ללא צל של ספק כי אמנם ישנה עלייה בקרב ניאו-נאצים ברחבי אירופה, אך בבולגריה דרך החיים היחידה הינה אחדות וסובלנות. ה-10 במרץ יהווה יום שבו נזכור את האחריות שאנו לוקחים עמנו לעולם לא לעמוד מנגד בזמן שאחרים מנסים להרוס את העולם שבו אנו חיים.

צילום: שחר עזרן